Geografie

Další téma: Podnebí

Little Port Walter Aljaška se rozkládá v severozápadní části severoamerického kontinentu a na přilehlých ostrovech. Jedná se o největší stát USA - rozloha činí 586.412 čtverečných mil, tj. přibližně 1.518.800 km2 (druhým největším státem je o mnoho menší Texas). Aljaška má pobřeží delší než všechny ostatní státy USA dohromady.

Aljaška hraničí na jihovýchodě a východě s Kanadou (konrétně s provinciemi Britská Kolumbie a Yukon Territory) a na západě s Ruskem (resp. s ruskými výsostnými vodami) - ruské a aljašké ostrovy jsou od sebe vzdáleny pouhých 4,8 km (cca 3 míle) od sebe. Na jihu pak Aljašku ohraničuje Tichý oceán a na severu Severní ledový oceán.

Aljaška se člení do několika regionů: South Central Alaska, Alaska Panhandle, Southwest Alaska, Alaska Interior, Alaskan Bush a Arctic National Wildlife Refuge.

Díky mnoha ostrovům má Aljaška 34.000 mil (cca 54.720 km) dlouhé pobřeží. Nejznámější je zřejmě řetěz Aleutských ostrovů, což je asi 150 větších či menších ostrovů v délce 1800 km. Na těchto ostrovech se také často vyskytují sopky, z nichž nejznámější je asi Mount Shishaldin na ostorvě Unimak, která dosahuje výšky téměř 3 000 metrů nad hladinou moře, a které má zřejmě nejdokonalejší sopečný kužel na světě (je ještě souměrnější než sopka Fuji v Japonsku).
Kontinentální části Aljašky pak vévodí zejména Mackenziho pohoří na východě, kde se také nachází nejvyšší hora severoamerického kontinentu - Mt. McKinley (6 194 m n. m.).
Na Aljašce se nachází více než 3 miliony jezer. Značnou část rozlohy tvoří také mokřady a permafrost. Na Aljašce se také údajně nachází více nže polovina světových ledovců.

Další téma: Podnebí